Kolana szpotawe to wada występująca u wielu dzieci. Dolegliwość ta charakteryzuje się wygięciem kolan w łuk. Wada ta charakteryzuje się tym, że uda oraz stopy znajdują się pod sobą, natomiast kolana są w stosunku do nich na zewnątrz. Z tegoż powodu nogi mają kształt litery „O”.
Przyczyny szpotawych kolan u dzieci
U noworodka kolana szpotawe są zwykle wynikiem barku miejsca w jamie macicy. Dziecko musi wówczas wykręcać nóżki i zakładać je na siebie. W późniejszym wieku główną przyczyną schorzenia jest krzywica oraz choroba Blounta. Choroba ta objawia się zaburzeniem w działaniu płytki wzrostowej. Z kolei zaś krzywica spowodowana jest niedoborem witaminy D potrzebnej do prawidłowego wchłaniania wapnia, który wzmacnia kości i odpowiada za prawidłowy rozwój kośćca. Szpotawość kolan występuje także u dzieci zdrowych z nadwagą, które wcześnie zaczęły chodzić. Nadmierna waga powoduje, że ciężar ciała staje się za dużym obciążeniem dla miękkiego kośćca malca. Zdarza się, że w okresie przedszkolnym dochodzi do odwrócenia tego stanu i wówczas nogi mają kształt litery „X”. Stan ten jednak do dziesiątego roku życia powinien się zmienić. Jeśli kolana są krzywe nadal, aż do okresu pokwitania, może to oznaczać patologię. Dlatego też należy zadbać o to aby dziecko ze szpotawością kolan było pod stałą opieką specjalisty.
Objawy szpotawych kolan
Szpotawość kolan przyczynia się do powstania zmian zwyrodnieniowych. Kolanom takim może towarzyszyć skręcenie obwodowej części goleni do środka, co powoduje wadliwe ustawienie stóp i zaburzenie chodzenia. Ponadto może prowadzić do rozciągnięcia więzadła pobocznego strzałkowego oraz mięśnia dwugłowego uda a także mięśnia napinacza powięzi szerokiej. Dodatkowo mogą pojawić się przykurcze mięśni oraz więzadła pobocznego piszczelowego.
Znaczenie obuwia w leczeniu szpotawych kolan
Leczenie szpotawości w wieku dziecięcym jest niezwykle istotne. Jeżeli zmiany związane ze szpotawością kolan są małe, wówczas wskazane są specjalne ćwiczenia. W trakcie ćwiczeń szczególną uwagę należy zwracać na wzmocnienie mięśni pośladkowych, ruchy na zewnątrz w stawach biodrowych. Tego rodzaju ćwiczenia wykonuje się w siadzie i leżeniu, aby nie przeciążać stóp. W leczeniu tego rodzaju schorzenia zastosowanie znajdują również specjalne buty ortopedyczne dla dzieci typu danielki zalecone przez specjalistę. W sytuacji gdy zmiany są duże stosuje się aparaty ortopedyczne a w skrajnych przypadkach leczenie operacyjne.